Stroje chyby nedělají, zato programátoři, kteří jim říkají, co mají dělat, ano. Proto když jsem v nesnázích, musím kontaktovat technickou podporu. Životní zkušenosti mě naučily předem se smířit s tím, že je to až ta poslední možnost a ve většině případů se problém stejně nevyřeší. Proto mě mile překvapila technická podpora Windows Azure. Problém se vyřešil do 10 minut a způsobem, který jsem vůbec nečekal.
S Windows Azure experimentuji už od září 2009, kdy se objevil SQL Azure CTP. O jednotlivých technologiích chci mít alespoň základní přehled, abych věděl, jestli je mám či nemám ve svém řešení použít. Tentokrát jsem zkoušel Web Sites, Mobile Services a Virtual Machines. Při vytváření virtuálního stroje si můžete zvolit, jestli chcete automaticky vytvořit nový Blob Storage, nebo použít stávající. Nechal jsem si vytvořit nový, ale zjistil jsem, že se mi vygenerovaný název nelíbí a nejde změnit. Tak jsem virtuální stroj opět smazal, vytvořil nový Blob Storage, který jsem si pojmenoval tak, aby to odpovídalo mým zvyklostem a použil jsem ho pro nový virtuální stroj. Záhy jsem ale zjistil, že původní Blob Storage nejde smazat. Prý je někde ještě něco, co daný Storage stále používá. Pokud jsem však v menu zvolil All Items, nic jsem neviděl. Vědomí, že jsem smazal původní virtuání stroj už v průběhu jeho vytváření a že je tato funkcionalita ještě v Preview fázi stejně jako Management Portal, ve mně vzbudilo přesvědčení, že jsem se zase dostal do stavu, ve kterém by se systém neměl ocitnout. Vzhledem k tomu, že rád testuji kdejakou Betu či CTP, jsem se rozhodl podat nějakým způsobem report.
Kontaktoval jsem technickou podporu. Nejprve jsem si zvolil patřičnou oblast:
Dále jsem zvolil, a to si dobře pamatuju, nenáročný způsob komunikace, protože mi nezáleželo na tom, za jak dlouho se problém odstraní.
V dalším kroku se určuje dopad problému na chod organizace. Protože jsem jen zkoušel nové technologie, měl jsem tu nejnižší.
Po odeslání formuláře jsem počítač uspal a řešil jiné věci. Asi za 5 minut mi někdo volal na mobilní telefon. Vzhledem k tomu, že číslo mělo mezinárodní předvolbu 1 a z USA mi nikdo nevolá, tušil jsem, odkud vítr vane. Pracovník technické podpory mě vyzval, abych se přihlásil do Management Portálu Windows Azure a sdělil mu, co tam vidím. Popisoval jsem mu, jak k problému došlo a proč mi nejde Storage smazat. Nakonec se ukázalo, že jsem si ještě dostatečně nezvykl na nové uživatelské rozhraní Management Portalu. Pod názvem služby se totiž nachází další menu, které tam občas je, občas není, podle toho, v jaké službě se zrovna nacházíte. Každopádně jsem ho přehlédl, což způsobilo, že jsem nezjistil, že pokud smažu virtuální stroj, jeho virtuální disk mi zůstane jako záloha. Takže tento disk, o kterém jsem nevěděl, bránil ve smazání Storage, ve kterém byl uložen.
Dozvědět se od technické podpory, že vlastně jen neumím zacházet s uživatelským rozhraním, je asi jedna z nejhorších věcí, které se můžou programátorovi stát. Proto jsem se omluvil, že jsem si toho menu prostě nevšiml. Z druhé strany se ozvalo, že je naprosto v pořádku. Po rychlém vyřešení problému se mě pracovník ještě optal, jestli nemám ještě další otázky. Na závěr se zeptal, jestli může tento případ uzavřít. Poděkoval jsem mu za pomoc, popřál hezký den a hovor ukončil.
Celá věc se vyřešila způsobem a rychlostí, kterou jsem vážně nečekal. Kdysi jsem si v nápovědě Windows 95 přečetl větu Nebojte se experimentovat, vzal jsem si to za své a přetrvává to až do dnešních dnů. Na to experimentovat s Windows Azure je zdá se ta správná doba.